Türkiye`de Gerçek Demokrasiye 30 Gün Kala

Öncelikle Ramazan ayının hayırlara vesile olmasını, Türkiye Halkı ile tüm İslam alemine barış ve bereket getirmesini diliyorum.

26.05.2018 03:25

24 Haziran seçimlerine giderken partiler Cumhurbaşkanı adaylarından sonra Milletvekili adaylarınıda açıkladılar.  Tabiki her zaman olduğu gibi seçilecek yerlere aday olarak konulanlar yada hiç aday yapılmayanlar hakkında eleştirilerde başladı.                                                                                                    

AKP’de şu anda görevdeki ağır top bazı isimlerin aday yapılmamaları için ilerde Sn.Erdoğan tekrar seçilirse bunları yine ekibinde kullanacak denilirken, CHP’de ise Sn.Kılıçdaroğlu’nun muhaliflerini tasfiye ettiği şeklinde yorumlandı.

Bana görede ikiside yanlıştır.                                                                                                                          

AKP’de Sn.Erdoğan başarısız gördüğü ağır top ve bakanlardan oluşan çoğunluk ekibini tasfiye etmiş, vekil adayı bile yapmamıştır. Onları tekrar aday yapmaması ilerde kendi yanında kullanacağı anlamı taşımaz. Bu sadece seçim öncesi gazlarını almaktır. Zira Sn.Erdoğan kendi Cumhur ittifakının Meclis çoğunluğu yani enaz 301 ve üzerini alamayacağını biliyor.  Böylece olduda CB’lığını kazansa bile Millet ittifakının kendisini orda rahat oturtmayacağını da biliyor. Bu nedenlede Mecliste azınlıkta kalsalarda Vekillerinin güçlü olmasını istiyor. Buna bir örnek başarılı gördüğü damadı Vedat Albayrak ile yine bazı Bakanlarını tekrar MV adayı yapmasıdır.

AKP ve Sn.Cumhurbaşkanı seçim manifestosunda genelde her zaman yaptıkları gibi CHP`nin vaadlerini taklit etmesine rağmen artık Halka karşı inandırıcı olamamaktadır. Adama 16 yıldır aklın nerdeydi, neden yapmadın demezler mi? Buna karşılık Sn.İnce`nin söylemleri ayağı yere basan her kesimden seçmenlerin beklentileri olan şeylerdir. Tabiki bu söylemler insanlara daha inandırıcı gelmektedir. Zira Sn.İnce daha önce denenmemiş, vaadlerini yapıp/yapmayacağı test edilmemiş bir adaydır. Zaten en büyük avantajıda budur.

CHP’de ise herşey normal gitmektedir. Sn.Kılıçdaroğlu’nun aday belirlemelerinde muhalifleri tasfiye etmesi düşünülemez ve zaten buna ihtiyacıda yoktur. Sn.İnce kendi üzerinden CHP gömleğini çıkarmış ve Türk Halkının tarafsız CB adayıyım, bana bahşedilen bu en üst makamdan sonra artık Genel Başkanımın karşısına çıkmam demiştir. Zaten bu etapta kendi ekibinden olan MV aday adayları içinde fazla ısrarcı olmamış sadece 3 aday ile yetinmiştir. Geri kalan 13-14 Milletvekiline Başkan olursa yer vermeyi düşünmüş olabilir.                                                                                                                         

Ben bu etaptan sonra önceki dönem vekil olupta bu dönem aday yapılmayan hiç kimsenin Sn.Kılıçdaroğlu’na karşı muhalif bir harekete girebileceğini ne şimdi nede ilerde beklemiyorum. Elbetteki arkadaşlarımızın içlerinde bir burukluk ve üzüntü olabilir, saygıda duyulabilir. Ancak bunlar geçicidir. Bu kadar çok seçim yapılan bir Ülkede, belkide çıkacak Meclis aritmetiğine göre tekrar bir Genel Seçim ihtimali varken kimse Sn.Genel Başkan ve Yönetimle bir kavgaya girmez. Kaldıki bir yıla kadar Yerel Seçimlerde var. Sanırım Sn.Kılıçdaroğlu’da öyle düşünüyorki bu konuda rahat hareket etmiş, geçen dönemki vekillerin bazıları yerine yeni isimlerle seçime gitmeyi tercih etmiştir.             

Sn.İnce’nin CB adayı gösterilmesiyle CHP içinde taşlar yerine oturmuş artık kavga ve kaos bitmiştir. Bu ilk kez denenecek ittifaka yönelik özel seçimler Sn.Genel Başkan ile Sn.İnce’nin diğer muhalif partilerle olduğu gibi kendi aralarındada anlaşarak birlikte hareket etmelerine, bir bakıma ortaklaşa ellerini taşın altına koymalarına neden olmuştur. Seçimlerin sonucu ne olursa olsun parti içinde bunun kaybedeni ve kazananı olmayacaktır.  Zira her iki tarafta ortak sorumluluk almışlar birbirlerine müteselsil kefil olmuşlardır. Kazanılırsa ikiside kazanmış, kaybedilirse ikiside kaybetmiş olacaktır. Hiç sanmıyorum ama kötü bir sonuç olsa bile bunun faturası kimseye çıkamayacaktır.                                                                                                       

Zira Sn.İnce özveriyle ellerinden geleni yapmakta, eforunu sonuna kadar kullanmaktadır. Sn.Kılıçdaroğlu ise Genel Başkanlık görevini layıkıyla yerine getirip ona verdiği desteklerle rahat çalışmasını sağlamaktadır. Kısaca şimdilik CHP’de herşey yolundadır.                                                                                 

Seçimlerin kazanılması hususunda gerek partilileri gerekse seçmenleri geçmişe nazaran çok daha fazla umutlu görüyorum.  Başta Sn.Kılıçdaroğlu ve Sn.İnce olmak üzere tüm CHP’liler ile Millet ittifakındaki diğer unsurlardaki umut ve kararlılık seçmenlerede yansıyor.                                                                                           

Sn.İnce’nin gitgide artan saha performansıyla verdiği birliktelik mesajları bir tarafın umutlarını yeşertirken, AKP`nin Cumhur ittifakı ile yandaş basınına da umutsuzluk olarak yansıyor. AKP`nin paralı anketörleri ise yaptıkları araştırmalarında her geçen gün gerçekleri gördükça kabul etmeselerde bu kaçınılmaz sonuçlar yüzlerinden okunuyor. 

Sn.İnce`nin tansiyonu aşağılara düşürmesi, yapıcı bir dil kullanması, kavgadan beslenen AKP`nin en önemli silahını elinden almış, onlarda buna uymak zorunda kalmışlardır.

Burada Millet İttifakı için tek sorun bir yarışı kaybetmenin en önemli nedeni olan rehavet ve dikkatsizliktir. Bundan kaçınmak gereklidir. Üstelik bu Cumhur ve Millet ittifakının aralarındaki yarış kolayda geçmeyecektir. Millet ittifakının karşısına çıkacak yada çıkartılacak birçok siyasi engel ve sorunlar bundan önce olduğu gibi yine olacaktır. Ortada gerek OHAL gerekse güvensiz bir YSK vardır. Ancak CHP ve Millet İttifakı ile adaylar buna karşı koyacak güçte ve donanımdadır.  

Herşeye rağmen öncelikli hedef Meclis çoğunluğunu almak, sonrası ise muhtemelen ikinci tura kalacak Sn.İnce için tüm örgütün özveriyle çaba göstermesi, bunlada kalmayıp sandıklara sahip çıkması şarttır. Bu yapılabilirse Mecliste 301 üzerinde bir çoğunluk sağlanacağını, 2.tur Başkan seçiminide ise %53-54 ile Başkanlığı Sn.İnce`nin kazanacağına inanıyorum. Burda tek şart HDP seçmenlerinin CHP adayına tam desteği, buda yetmez aynı zamanda SP`ninde kendi seçmenlerine sahip çıkması yani MV seçiminden sonra Tayyip beye kaçmasını önlemesi gerekiyor.  

Türkiye’nin gerçek demokratik düzene geçebilmesi, ekonominin ve piyasaların düzelmesi, barış ve özgürlük ortamının oluşması için artık taşların yerine oturması gerekiyor. Türk Halkı ve Millet İttifakı’nın 24 Haziran seçimlerinde başarılı olmasını dilerim.