Kaboğlu davasında yetkisizlik kararı


“Terör örgütü propagandası yapmak” suçlamasıyla yargılandığı davada mahkeme heyeti milletvekili Kaboğlu hakkında soruşturma ve kovuşturma yetkisinin Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı ve Ağır Ceza Mahkemesi’ne ait olduğunu belirterek yetkisizlik kararı verdi.

24.10.2018 00:00

CHP İstanbul Milletvekili Prof. Dr. İbrahim Kaboğlu’nun Doğu ve Güneydoğu illerinde ilan edilen sokağa çıkma yasakları döneminde “Bu Suça Ortak Olmayacağız” başlıklı bildiriye imza attığı gerekçesiyle “Terör örgütü propagandası yapmak” suçlamasıyla yargılandığı davada mahkeme heyeti milletvekili Kaboğlu hakkında soruşturma ve kovuşturma yetkisinin Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı ve Ağır Ceza Mahkemesi’ne ait olduğunu belirterek yetkisizlik kararı verdi. İstanbul 36’ıncı Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen 3’üncü duruşmada Kaboğlu’nun avukatı Arzu Becerik müvekkilinin milletvekili olduğunu hatırlatarak, yargılamanın durdurulmasını istedi.

Mahkeme heyeti, CMK’ye göre seçimden önce ya da sonra bir suç işlediği ileri sürülen milletvekili hakkında soruşturma ve kovuşturma yetkisinin Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı ve Ağır Ceza Mahkemesi’ne ait olduğunu belirterek, mahkemenin yetkisizliğine ve dosyanın Ankara Ağır Ceza Mahkemesi’ne gönderilmesine karar verdi.

505

Cumartesi Anneleri; “701. Haftamızda yine Galatasaray’da olacağız” Gündem

Cumartesi Anneleri; “701. Haftamızda yine Galatasaray’da olacağız”

Cumartesi Anneleri/İnsanları ve İHD Komisyonu,”Güvenlik güçlerinin işlediği suçlarda gerçeğin gizli tutulması, bu suçların faillerinin cezasızlık zırhıyla korunması yalnız mağdurların sorunu değil, temel bir hukuk ve demokrasi sorunudur” dedi.

Kılıçdaroğlu: “Adaletsiz ve şiddet dolu bir dünya…” Politika

Kılıçdaroğlu: “Adaletsiz ve şiddet dolu bir dünya…”

CHP Genel Başkanı Kemal kılıçdaroğlu 1 Eylül Barış günü dolayısıyla bir yazı kaleme aldı. Kılıçdaroğlu, “İnsanlık her büyük savaştan sonra “Bir daha asla!” der ama maalesef savaşlar yine devam eder. Üstelik insanlık hayat kaynağı olan, yaşamı mümkün kılan doğaya karşı da savaş veriyor. Doğayı hoyratça tahrip ederek kendi yıkımının koşullarını oluşturuyor” ifadesini kullandı.

Demirtaş’ın kaleminde ‘Dünya Barış Günü’ Politika

Demirtaş’ın kaleminde ‘Dünya Barış Günü’

HDP eski Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, 1 Eylül Dünya Barış gününe özel hazırlanan ‘Barış Zamanı’ başlıklı için yazı kaleme aldı. Demirtaş, yazısında “Savaşın ve kanın hiç terk etmediği Ortadoğu bölgesi bugün 3. Dünya Savaşı’na doğru gidişin merkezlerinden birisi konumundadır” değerlendirmesinde bulundu.

Ortadoğu'da Dengeleri Değiştirecek Görüşme! Dünya

Ortadoğu'da Dengeleri Değiştirecek Görüşme!

SURİYE 'de iç savaş devam ederken kendi menfaatleri doğrultusunda terör örgütlerine açık bir şekilde destek veren Amerika, Esad yönetimiyle gizlice masaya oturdu. Esad'ın ülkeden ayrılmasını istediği Amerikalılar 3 şart sundu.

Hava Durumu ANKARA

Yeni anket?

Oyunuz Gönderilmiştir
Ankete Katıl