İstanbul’un bütün sorunlarına hakim biri varsa o benim


CHP İstanbul Milletvekili Gürsel Tekin, Mart 2019’da yapılacak yerel seçimlere ilişkin olarak T24’ten Hülya Karabağlı’ya açıklamalarda bulundu. Partisinin İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı (İBB) adayının bir an önce belli olması gerektiğini ifade eden Tekin, İstanbul’un sorunlarını çözmek için adeta doktora yapar gibi çalışmaya başladım. Hangi sorun varsa, konunun uzmanı neredeyse ayağına gittim” diyen Tekin, “İstanbul’u kılcal damarlarına kadar biliyorum. İstanbul’un bütün sorunlarına hakim bir kişi varsa iddialı bir şekilde söylüyorum o benim” dedi.

24.08.2018 11:44


– Uzun zamandır partinizin iç meselelerinde adınızı pekduymuyoruz, bunun özel bir nedeni var mı?

 

Parti içi sorunlar her zaman her dönem her partide olur. Bizkendi içinde demokrasiyi sonuna kadar kullanan bir partiyiz. Sorunlar yaşanırve çözülür. Aslolan halka hizmet. Bundan yola çıkarak 4 yıl önce her şeyibırakıp kendimi İstanbul’a vakfettim. Tek amacım var, İstanbul’un bütünsorunlarını çözmek. İstanbul’u dünyanın en yaşanabilir, en huzurlu, en güvenlişehri haline getirmek. İstanbul’da nerede bir sorun varsa çaresi, nerede birdert varsa dermanı olmak istiyorum.

 

– Neden İstanbul?

 

Dünyada medeniyetlere ev sahipliği yapmış, eşsizcoğrafyasıyla, benzersiz tarihiyle dünyanın en güzel şehirlerinden birindeyaşıyoruz. Bu şehirde bugün yaşadığımız sorunlar İstanbul’un güzelliğine,tarihine, büyüklüğüne yakışmıyor. Dünyanın en önemli turizm, finans ve sanatmerkezlerinden biri olabilecek İstanbul bugün potansiyelinin çok altında birmanzara çiziyor. 21’inci yüzyılda başkaları akıllı şehirleri, teknolojininentegre olduğu kent yönetimlerini, ekolojik kalkınmayı tartışırken biz hala20’inci yüzyılda çözmemiz gereken alt yapı sorunlarıyla uğraşıyoruz. Bumanzarayı çok kısa sürede değiştireceğiz. Bir çağın kapanıp, bir çağın açıldığıİstanbul Türkiye’nin bir kez daha çağ atlamasına öncülük edecek.

 

“İSTANBUL’U KILCAL DAMARLARINA KADAR BİLİYORUM”

 

– İstanbul’u yönetmek pek kolay olmasa gerek, buna hazırmısınız?

 

İstanbul’un sorunlarını çözmek için adeta doktora yapar gibiçalışmaya başladım. Hangi sorun varsa, konunun uzmanı neredeyse ayağına gittim.Dünya’nın örnek şehirlerini yöneten şehir planlamacılarla, akıllı şehiruygulamalarının en iyi olduğu kent yöneticileriyle görüştüm. Profesörlerle,bilim adamlarıyla İstanbul’un bütün sorunlarını masaya yatırdık. Trafikkonusunda uzman Almanya’daysa Almanya’ya gittim, afet konusunda Türkiye’ninyetiştirdiği en büyük hocalarla çalıştım. İstanbul’u kılcal damarlarına kadarbiliyorum. Türkiye’de bütün sorunlarına hakim bir kişi varsa iddialı birşekilde söylüyorum o benim.

 

“YEPYENİ BİR ŞEHİRCİLİK ANLAYIŞI…”

 

– Tek başına altından kalkılacak bir sorumluluk değil.Kadronuzu kurdunuz mu?

 

Bütün sorunları çözmek için, İstanbul’u bir kez daha hakettiği yere taşımak için, uzmanlardan kurulu bir ekip kurduk. Herkes hazır.Bugün ekibimizde kamu yönetiminde üst düzeyde yer alan yöneticiler, üniversiterektörleri, alanında Türkiye’nin bir numarası olan uzmanlar var. İstanbul’ubugün yönetmeye hazırız. 5 yıllık planımız, projelerimiz hepsi hazır. Vaktigelince hepsini açıklayacağız.

 

– Nedir sizi şimdiki yönetim anlayışından farklı kılacakolan. Nasıl projeleriniz var ?

 

Dünyanın en yaşanabilir 10 şehri arasında bugün Tokyo var,Sidney var, Viyana var İstanbul yok. Bunu değiştireceğiz. İstanbullular huzurve güven içerisinde yaşayacak. İstanbul’a yatırım yağacak, ekonomimizkalkınacak, çevreyi koruyarak bu çağa uygun şekilde yepyeni bir şehircilikmodeli ortaya koyacağız.

2018 yılında açıklanan Euromonitor raporuna göre gelenturist sayısına göre İstanbul 15’inci sırada. Roma’ya 9 milyon 500 bin,Singapur’a 16 milyon, Londra’ya 20 milyon turist gitmiş. İstanbul bunun yarısıkadar bile değil. Burada yılda 16 ile 20 milyar dolar arasında değişen birgelir var. Biz bunun gerisinde kalamayız. İstanbul’a ve Türkiye’ye bu büyükkaynağı kazandırmak için ulaştırmadan, çevre politikalarına, şehircilikanlayışından kültür politikalarına kadar her alanda dev adımlar atmakzorundayız. Biz bunları yapacağız.

 

“İSTANBUL’UN KAYNAK SORUNU DEĞİL KAYNAKLARI DOĞRU KULLANMASORUNU VAR!”

 

-Bütün bunları nasıl başaracaksınız, kaynak var mı?

 

Tarihimizi ve kültürel varlıklarımızı koruyarak, doğayıtahrip etmeden hep birlikte zenginleşmek, kalkınmak mümkün. İstanbul’unihtiyacı olan şey kaynak değil. İstanbul’un kaynak sorunu yok, kaynakları doğrukullanma sorunu var. Biz bu sorunu Türkiye’de alanında bir numara olanisimlerle, dünyadaki başarılı örnekleri takip edip uygulayabilecek teknokratkadrolarla ve dünyada alanında parmakla gösterilen uzmanlarla çözeceğiz.

 

– İstanbul çok büyük bir kent, yeterince tanıdığınızıdüşünüyor musunuz?

 

İstanbul’un bütün ilçelerini, 934 mahallesi var, 782mahallesini gezmişimdir. Karış karış biliyorum. İstanbul halkı da artık değişimistiyor. Bu değişim tepeden tırnağa olmak zorunda. İstanbulluların tamamınıkucaklayacağız. Sağa sola bakmayacağız, işini bilen, dürüst, ehliyetli, liyakatsahibi kadrolarla, gençlerin enerjisiyle, uzmanların yön göstericiliğindeİstanbul’u yöneteceğiz.

 

Bakın Barcelona’da Fab Lab Barcelona diye bir uygulamahayata geçirildi. Kurumun amacı yeni teknolojiler ve fikirlerle şehrin enerji,hammadde, üretim ve tarım alanında 21’inci yüzyıla dönüşümünü sağlamak.Dünyadaki en iyi uygulamaları alıyorlar, Barcelonalıların katılımıyla yepyenibir şehir kültürü yaratıyorlar.

 

Örneğin su israfını önlemek için altyapıyı 7 /24 onlinetakip edecek veri takip sistemleri kuruluyor, altyapı sisteminin bir yerindeherhangi bir sorun çıktığı anda, sorunun çıktığı yer, ne kadardır bu sorununyaşandığı, ne kadar su sızdırdığı tespit edilerek hızla onarılabiliyor. Şehrinsu kaynakları boşa gitmiyor, etkin ve verimli kullanılıyor, su israfı diye birşey kalmıyor.

 

Ulaşımdan enerjiye, atık yönetiminden enerji yönetiminekadar her konuda atılacak, İstanbul Belediye’sine milyonlar kazandıracak,halkın da hizmetlere çok daha etkin, hızlı ve ucuz ulaşmasını sağlayacakonlarca örnek proje var. Dünyayı takip edeceğiz, dünyada ne varsa onu burayagetirip uygulayacağız sonra da onun üstüne çıkacağız. Bugün İstanbul dünyayaöykünen bir şehir. Hedefim İstanbul’u dünyadan uzaklaşan, kopan bir şehirden,dünyaya örnek olan bir şehre dönüştürmek.

 

 

 

“İSTANBUL’UN KAYNAKLARI, İSTANBUL HALKINA…”

 

-Siz İstanbul’un kaynak sıkıntısı yok diyorsunuz ama bütünbu anlattıklarınız çözümü ekonomiye dayanıyor. İlle de bir kaynak şart gibi…

 

Ekonomideki her gelişme İstanbul’u ve İstanbullularıdoğrudan etkiliyor. Kur artışındaki yaşanan gelişmeler İstanbulların yaşamkalitesini azaltıyor. İstanbul Türkiye’nin üçte biri demek. Türkiye’nin enbüyük şirketleri, en büyük nüfusu burada. Ticaret İstanbul’da dönüyor. İstanbulhapşırırsa Türkiye gribe yakalanır. Dolayısıyla İstanbul’da yatırım ortamınıgüçlendirecek, istihdam sağlayacak, yoksullukla mücadele edecek bir anlayışaihtiyaç var. Kent rantını yönetmek ve bundan pay almak üzere oturan anlayışİstanbul’un da Türkiye’nin de başına bela getirdi. İstanbul’a yatırım alacağız,yatırımla üreteceğiz, üretimle büyüyeceğiz, İstanbul’un kaynaklarınıbirilerinin cüzdanına değil İstanbul halkına yönlendireceğiz.

 

Bugün İstanbul’da tam 2 milyon 602 bin yoksul vatandaşımızvar. İşsizlik önemli bir sorun. Bu sorunları çözmek için de iddialıyız.

 

-İşsizlik meselesi merkezi yönetimin çözmesi gereken birsorun değil mi? Yerel yönetici olarak siz nasıl çözeceksiniz?

 

“Komşusu aç yatarken tok yatan bizden değildir” dememiş miHazreti Peygamber. İşte tam da bu sebeple hemşerilerimizin bütün sorunlarınıdert ediyoruz kendimize.

 

Nasıl çözüleceğini ise iktidar olduğumuzda, İstanbul’uyönetmeye başladığımızda hep birlikte göreceğiz. Elbette hazırlıklarımız, buyönde çalışmalarımız var. Ama, İstanbul’un potansiyeli bir kere ortayaçıktığında bu şehir Türkiye’ye örnek olacak bir ekonomik kalkınma hamlesineimza atacak zaten. Dünyada İstanbul gibi bir şehir yok, lojistik konumu,kaynaklara yakınlığı, dünyanın en büyük pazarlarına olan mesafesiyle bu şehredaha fazla yatırım almamak için özel çaba sarf etmek gerekiyor. Biz buzihniyeti de değiştireceğiz. İstanbul’u zincirleyen küçük hesapları ortadankaldıracağız başka bir hamle ortaya koyacağız.

261

Hava Durumu ANKARA

Yeni anket?

Oyunuz Gönderilmiştir
Ankete Katıl