Demirtaş’ın kaleminde ‘Dünya Barış Günü’


HDP eski Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, 1 Eylül Dünya Barış gününe özel hazırlanan ‘Barış Zamanı’ başlıklı için yazı kaleme aldı. Demirtaş, yazısında “Savaşın ve kanın hiç terk etmediği Ortadoğu bölgesi bugün 3. Dünya Savaşı’na doğru gidişin merkezlerinden birisi konumundadır” değerlendirmesinde bulundu.

01.09.2018 14:15

Broşürün ilk baskısında savunmasından bir bölüm yer alan,yaklaşık 2 yıldır Edirne F Tipi Cezaevi’nde tutuklu bulunan eski HDP Eş GenelBaşkanı Selahattin Demirtaş , bu baskı için kaleme aldığı yeni yazısında,“Savaşın ve kanın hiç terk etmediği Ortadoğu bölgesi bugün 3. Dünya Savaşı’nadoğru gidişin merkezlerinden birisi konumundadır” değerlendirmesinde bulundu.

 

T24‘ün aktardığına göre Barış Zamanı broşüründe, UNESCOödüllü bilim insanı Ayşe Erzan, Eski Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi (AİHM)yargıcı Rıza Türmen, KHK ile ihraç edilen akademisyen ve Halkların KöprüsüDerneği Başkanı Prof. Dr. Cem Terzi, Kocaeli Üniversitesi’ndeki görevindenKHK’yle ihraç edilen Halkların Demokratik Kongresi (HDK) Eş Sözcüsü Prof. Dr.Onur Hamzaoğlu’nun da aralarında yer aldığı isimlerin yazılarına yer verildi.

“Yol, halkların ve inançların demokratik konfederalbirliğinden geçiyor”

 

Demirtaş’ın “Emperyalizm, Savaş, Ortadoğu, Kürt Sorunu”başlıklı makaleden tadımlık bölümler şöyle:

 

“Bizim kuşağımız transistörlü radyodan tabletlere uzananbir değişimi yaşarken bile yeterince hızlı değildi. Gelecek nesillerin hızınıtahmin bile edemeyiz artık.”

 

“Savaşın ve kanın hiç terk etmediği Ortadoğu bölgesibugün 3. Dünya Savaşı’na doğru gidişin merkezlerinden birisi konumundadır.Mezhep, ulus, din savaşlarıyla parçalanmış bu bölgede emperyalizm kanlı biçimdehüküm sürmeye devam ediyor. Ortadoğu’nun bağımsızlığına ve birleşik bir güçolmasına giden yol, halkların ve inançların demokratik konfederal birliğindengeçiyor.”

 

” Ortadoğu’nun kendi iç barışını kurması, halkların veinançların kardeşleştiği bir gelişme aşamasını yakalaması gereklidir. HDP veonun arkasındaki toplumsal-siyasal mücadeleler birikimi, halkları ve inançlarıbirbirine kırdıran gerici çerçeveyi yıkarak birleşik Ortadoğu’yu yaratmaiddiasındadır. İnsan medeniyetinin ilk atılımlarını gerçekleştiren neolitikdevrime sahne olmuş bu topraklar yeniden insanlığın öncülüğüne ancak bu temeldebir demokratik dönüşümle ulaşabilir.”

629

Hava Durumu ANKARA

Yeni anket?

Oyunuz Gönderilmiştir
Ankete Katıl