CHP Pendik Gençlik Kolları Başkan Yardımcısı Hakan Kuru yazdı...


Hakan Kuru'nun "Neden Sol" isimli makalesini yayınlıyoruz.

18.02.2015 18:02

Neden Sol?


Tüketmektir kapitalizm. Yalnızca metaya yönelik bir tüketme eylemi değildir bu. Duygularımı, aşklarımızı, dostluklarımızı, vefayı ve daha bir yığın insanı insan yapan güzellikleri de tüketen bir çılgınlık bu.

İnsanı bencilleştiriyor kapitalizm. Daha rahat tüketebilmek için, daha çok sömürüye katkıda (!) bulunabilmek için tüketiyoruz. Uzaklaşıyoruz insan olarak birbirimizden. Hani diyordu ya Metin Altıok; “Ne zaman bir dosta gitsem / Evde yoklar.” İşte tam da öyle.

Neden mi Sol? Metin Altıok’un aradığı dostlukların yeniden yaşanabilmesi için.

Ahmed Arif’in hasreti için… “Yarının çocukları, gülleri için / Her birinin ayva tüyü çilleri için.”

Ve Nazım Hikmet’in öngörüsünü haklı çıkarabilmek için:

“Varılacak yere

Kan içinde varılacaktır

Ve zafer

Artık hiçbir şeyi affetmeyecek kadar

Tırnakla sökülüp

Koparılacaktır…”


Bireyselleştiriyor dedim ya kapitalizm. Orhan Veli’de böyle düşünüyor. “Bir elinde cımbız / Bir elinde ayna / Umurunda mı Dünya?”

Yalan mı peki? Siyaseti, gündemi, ülkede neler olup bittiğini yalnızca denk gelirsek televizyonlardan takip etmiyor muyuz? Sesini çıkaran kaç kişi var bugün yaşanan mezalime…

İnsanların yurdunu kendine bağlayarak, çeşitli oyunlarla, ya da tutmazsa ivedi bir kıyımla kendine bağlayıp ucuz işçiliklerinden yararlanmayı hedefleyen emperyalizmin, kendine bağladığı ülkenin insanlarını, askerlerini, savaştığı ülkelere karşı bir duvar gibi karşısına diktiklerini görmediniz mi?

“Ne demiş uçurumda açan çiçek? / Yurdumsun ey uçurum” derken Cemal Süreya, hiç mi anlamadınız, uçurumun kenarında da olsa, vazgeçmeyin yurdunuzdan…

“Ne gelir elimizden insan olmaktan başka…” diyen Edip Cansever’in özlediği insan olmanın erdemlerini özgürce ortaya koyabilmek için. Yoksa kapitalizmin içinde savaşmadan oturursanız, ancak elinizde cımbızla okşayıcı görünmek olur en büyük ütopyanız!

Kapitalizmin kanunudur. Birilerinin çokluk içinde yaşayabilmesi için, birilerinin yokluk içinde yaşaması gerekir. Sömürü olmadan, kazanç olmaz anlayışının bir tezahürüdür bu. O yüzden “yaprak döker bir yanımız / bir yanımız bahar bahçe.” Boşuna değildi Hasan Hüseyin Korkmazgil’in isyanı. Düşünürseniz “Yaşasın Sol” sloganını duyarsınız bu dizelerin içinde.

Neden Sol?

“Bu sevdalar biz olmadan da yaşar” diyen Adnan Yücel’in gözü arkada kalmasın diye.


Etiketler: Hakan Kuru CHP Pendik Gençlik Kolları
1936

Hava Durumu ANKARA

Yeni anket?

Oyunuz Gönderilmiştir
Ankete Katıl