TSK, Emniyet, MİT ve Jandarma Hakan Fidan'a bağlanıyor


TSK, Emniyet, MİT ve Jandarma Hakan Fidan'a bağlanıyor

18.11.2014 05:58

Köşk’ün hukukçu ekibinin yaptığı çalışmaya göre, seçimden sonra TSK, Emniyet, MİT ve Jandarma’nın “Güvenlik Bakanlığı” adıyla tek bakanlık çatısında toplanacağı iddia edildi. MİT Müsteşarı Hakan Fidan’ın da Güvenlik Bakanı olacağı öne sürüldü.

Taraf gazetesinden Hüseyin Özay’ın haberine göre; MİT, Emniyet ve Jandarma’nın, yeni kurulacak olan “Güvenlik Bakanlığı” çatısı altında toplanmasına yönelik proje hazırlandı. Önümüzdeki yıl yapılacak olan milletvekili seçimlerinin ardından hayata geçirilmesi planlanan bakanlığın başına da Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’a yakın isimlerden MİT Müsteşarı Hakan Fidan’ın getirilmesi planlanıyor.

TASLAK ÇALIŞMA YAPILDI

Hazırlanan güvenlik reformu paketi taslağına göre, Başbakanlık, Milli Savunma Bakanlığı ile İçişleri Bakanlığı tarafından yürütülen güvenlik hizmetleri, yeni oluşturulacak Güvenlik Bakanlığı çatısı altında toplanacak. İçişleri Bakanlığı ve Milli Savunma Bakanlığı tasfiye edilmeyecek. Ancak bu bakanlıkların görev alanları daraltılacak. İçişleri Bakanlığı, vali, kaymakam ve belediyelerle ilgili faaliyetleri yürütmeye devam edecek. Milli Savunma Bakanlığı da savunma projelerini takip eden bir bakanlık haline gelecek. Güvenlik birimlerinin, özlük hakları ise Güvenlik Bakanlığı’nda olacak.

İddiaya göre; proje, henüz olgunlaşmadı, ancak Cumhurbaşkanlığı ve MİT’in hukukçu ekipleri tarafından gelişmiş ülkelerdeki uygulamalar örnek alınarak bir taslak çalışma yapıldı. Güvenlik birimleri arasında rahatsızlığa yol açmaması için de çalışmanın gizli tutulduğu öne sürüldü. Projenin, 2015 yılı seçimlerinin ardından hayata geçirilmesi planlanıyor.

SÜPER GÜVENLİK BAKANI

Ankara kulislerinde, MİT Müsteşarı Hakan Fidan’ın ismi yeni oluşturulacak Güvenlik Bakanlığı için geçtiği ifade edildi. Hatta bazı AKP yöneticileri, Ahmet Davutoğlu kabinesinde, ismi Dışişleri Bakanlığı için geçen MİT Müsteşarı Hakan Fidan’ın Güvenlik Bakanlığı projesi nedeniyle kabineye alınmadığını öne sürdü.

1358

Hava Durumu ANKARA

Yeni anket?

Oyunuz Gönderilmiştir
Ankete Katıl