Trump, Netanyahu ve MOSSAD'a ABD'de suçüstü


ÖZEL-BÜRO /// MOSSAD DOSYASI : Trump, Netanyahu ve MOSSAD'a ABD'de suçüstü

09.05.2018 07:34

Trump, Netanyahu ve MOSSAD’a ABD’de suçüstü

ABD ve İsrail için kötü haber Lübnan seçimlerinde Hizbullah ve müttefiki grupların kazandığı zafer değildi. Asıl kötü haber, ABD Başkanı Donald Trump’ın Mossad bağlantılı İsrailli casuslarla Obama’ya karşı işbirliği yaptığının ortaya çıkması oldu.

Lübnan’daki seçim, sürpriz olmak bir yana tahminlere yakın bir sonuç verdi. Sürpriz olansa Trump ve Netanyahu’nun ortaklaşa çevirdiği filmdi.

Amaç, İran’la nükleer anlaşmaya destek veren Obama’yla onun güvenlik danışmanlarının karalanmasıydı. Böylece İsrail, nükleer anlaşmadan çekilmek isteyen Trump’ın elini güçlendirecekti.

Netanyahu, Mayıs 2017’de ABD Başkanı Trump’ın Tel Aviv’i ziyaretinde “İran asla nükleer silah sahibi olmayacak” sözü vermesinden sonra düğmeye basmıştı.

İsrail’de özel bir dedektiflik bürosunda istihdam edilen Mossad ajan grubu hiç zaman yitirmeden çalışmaya başladı.

*

Hedefler, Obama’ya İran’la anlaşma konusunda danışmanlık yapan Ulusal Güvenlik’ten Sen Rhodes’la Colin Kahl’dı. Rhodes aynı zamanda Başkan Obama’nın 2007’den bu yana konuşmalarını yazan kişiydi.

İsrailli ajanların görevi söz konusu danışmanları itibarsızlaştıracak istihbarat toplamaktı. Bu amaçla Rhodes’la Kahl’ın yaşamları, kaldıkları adreslerden tutun da aile üyelerine, nerelere gittiklerine, neler yaptıklarına, cinsel yaşamlarına, hangi arabaları kullandıklarına, markalarına kadar didik didik edildi.

Kendisini bir İngiliz firması çalışanı olarak tanıtan İsrailli bir kadın ajansa, e-posta yoluyla her iki danışmanın eşlerine ulaştı. 

*

Ne var ki, skandal, kadın ajanın devreye sokulmasından sonra patladı. Trump adına hareket eden İsrailli casuslar Obama’nın danışmanlarına çamur atarak Washington’ın anlaşmadan çekilmesini kolaylaştırmak isterken bir çuval inciri berbat eden adamlar oldular.

Olasıdır ki, İsrail istihbarat örgütünün ABD’de kurguladığı oyunu CIA bozdu. Mossad ajanlarına artık ne yaptılarsa hepsi çil yavrusu gibi dağıldı. 

*

Tüm bu olup bitenleri anlatan Reuters’dan Kevin Lamarque’ın haberi Amerika’nın New Yorker dergisi, İngiltere’nin The Observer gazetesi ve İsrail’in Haaretz gazetesinde geniş şekilde yer aldı.

*

Lübnan seçimlerinin sonuçlarına gelirsek... Hiç kuşkusuz İsrail ve ABD’nin, biz ne yaptık da Hizbullah’ı güçlendirdik, İran’ın bölgedeki etkinliğini artırdık, diye düşünmeleri gerekiyor.

Tabii Avrupa’dan Hariri’nin partisine destek veren ülkelerle Suudi Arabistan’ın da... Ders çıkarırlar mı?

Bugüne kadar hep İsrail’in peşinden gittiklerine göre zayıf olasılık.

*

Ne var ki, Hizbullah’ın Lübnan’da başta ABD olmak üzere Batılıların hemen hemen tümünün desteklediği Başbakan Saad El Hariri’nin partisi Müstakbel Hareketi’ne karşı büyük bir zafer elde ederek parlamentoda çoğunluğu sağlaması küçümsenecek bir olay değil. Bunda Hizbullah’ın Suriye’deki iç savaşta Esad’a verdiği somut desteğin önemli payı olmalı. (Kaynak: Sputnik)

Kaynak: Trump, Netanyahu ve MOSSAD’a ABD’de suçüstü - Engin Özpınar

311

Hava Durumu ANKARA

Yeni anket?

Oyunuz Gönderilmiştir
Ankete Katıl