Pendik CHP Madencileri Unutmadı!


Pendik CHP İlçe Örgütü 04 Aralık Madenciler Gününde yapmış olduğu basın açıklamasında şunları söyledi:

04.12.2014 19:37

Dünya’nın ve insanoğlu’nun gelişmesine paralel olarak;bugüne kadar yapılan atılımlar, yenilikler ve devrimler; yepyeni bir insanmodeli ortaya çıkarmakla kalmamış, başka gezegenlerin keşfi, internet gibiDünya’yı saran enformasyon sistemi ve koskoca Dünya’yı küçücük bir çipe sığdırabileninsanoğlunun mucizevi buluşları, ne yazık ki bir şeyi hep unutmuş, göz ardıetmiştir.

Bugün bilimi kendi tekeline alarak, Ay’da ve hatta başkagezegenlerde arsa parselleyenler, bugün asgari ücretle çalışan Soma işçilerininemeği üzerine imparatorluk kurarak zenginliğine zenginlik eklemişlerdir. Budurum bize sahte din adamlarının Orta Çağ’da satışa çıkardığı “cennetten arsasatma” işgüzarlığına benzemektedir.

Nedense Dünya’da yaptığı teknolojik gelişmelerle çığıraçtığını iddia eden insanoğlu, 13 Mayıs 2013’te yaşanan Soma Faciası’nda “yaşamodalarını” esirgeyerek binlerce çalışanı acının enkazına terk etmiştir.

1865 yılında Dilaver Paşa Nizamnamesi ile iş güvenliğialanında ilk düzenleme Ereğli Kömür Havza’sında uygulanmıştır. 148 yıl önceKömür İşçilerine sağlanan bu hak, onca zamandan sonra bugün AKP iktidarınıntaşeronlaşmasıyla hiçbir ilerleme kaydedemediği gibi, daha büyük felaketlereyol açmıştır.

Yine AKP iktidarının döneminde katrilyonluk kaç(ak) sarayyaparken Karaman Ermenek’de maden işçiler can pazarında…

Bunlar yetmezmiş gibi AKP iktidarının 2000 Maden işçisiniişten çıkararak, işçiyi yer altında ölüme, yer üstünde açlığa mahkûm ediyor.

Biz bugün, Madencileri Anma Günü’nde, çeliğe alın teri ilesu veren tüm işçilerimizin acısını yüreğimizde duyuyor ve tüm yaşananların“fıtrat” değil “kasıtlı”, “kader” değil “felaket” olduğunu vurguluyoruz.

Amacımız, Dünya’da bugün yaşanan akıl ve bilim çağınıişçilerin lehine çevirmektir.

Cumhuriyet Halk Partisi her zaman olduğu bugün de madencilerin,işçilerin, emekçilerin, emeklilerin, öğrencilerin ve tüm yurttaşların yanındaolacaktır.

Kamu oyuna duyurulur…


Etiketler: pendikchp madenciler anma ilçeörgütü basınaçıklaması
1462

Hava Durumu ANKARA

Yeni anket?

Oyunuz Gönderilmiştir
Ankete Katıl