Evlatlarını bulmaya ömürleri yetmeyen anneler!


Cumartesi Anneleri’nin eylemi 700. haftasına giriyor. Çok sayıda anne ise çocuklarının kemiklerine kavuşamadan yaşamını yitirdi.

24.08.2018 11:53

Cumartesi Anneleri’nin eylemi 700. haftasına girerken, 23yılıdır çok sayıda anne, çocuklarının kemiklerine kavuşmadan hayata veda etti.Galatasaray Meydanı’ndan yıllarca “Çocuklarımızın kemiklerini verin, hesapverin, bir mezarı çok görmeyin” diye seslenen o anneler ve hikâyeleri şöyle:

 

»Berfo Kırbayır: 12 Eylül 1980 darbesi sonrası gözaltınaalınıp bir daha kendisinden haber alınamayan Cemil Kırbayır’ın annesi BerfoKırbayır, Cumartesi Anneleri’nin sembol isimlerindendi. 33 yıl boyunca oğlunuaramaktan bir an olsun vazgeçmedi. Berfo Ana, 21 Şubat 2013 tarihinde 106yaşında yaşama veda etti. Berfo Ana, “Cemil’imin kemiklerini bulmadan benigömmeyin” vasiyetini bıraktı.

 

»Fatma Morsümbül: Gözaltında kaybedilen oğlu HüseyinMorsümbül’ün kemiklerine kavuşmadan 25 Aralık 2016’da yaşamını yitirdi. AnneMorsümbül’ün yaşamı yitirmeden önce söylediği, “Hüseyin’imin kemiklerinibulsam, gömmeyeceğim. Bir torbaya koyup sırtımda gezdireceğim” sözleri hâlâGalatasaray Meydanı’nda yankılanıyor.

 

 

 

»Zeynep Güney: 10 Haziran 1981’de idam edilen ve cenazesiailesine verilmeyen Veysel Güney’in annesi Zeynep Güney de ömrü boyunca oğlununmezarına kavuşma mücadelesi verenlerden. Güney, 13 Ekim 2012 tarihinde yaşamınıyitirdi.

 

»Kiraz Şahin: 18 Ocak 1996’da kaybedilen eşi İsmail Şahin’inakıbetini öğrenemeden yaşama veda eden Cumartesi Anneleri’nden. Eşininkemiklerine kavuşamayan Şahin, mide kanseri hastalığı sonucu 27 Şubat 2015’teyaşamını yitirdi.

 

»Cevriye Altunbaş: 12 Eylül dönemi gözaltında kayıplarındanZeki Altunbaş’ın annesi. Sürekli çiçek koyacağı bir mezara kavuşmanın hayalinikurdu. Altunbaş, 31 Mart 2015’te hayata veda etti.

 

»Makbule Babaoğlu: Urfa’nın Siverek ilçesinde 1994 yılında kaçırıldıktansonra öldürülen Özgür Gündem gazetesi muhabiri Nazım Babaoğlu’nun annesiMakbule Babaoğlu, 80 yaşında böbrek yetmezliğinden yaşamını yitirdi. Babaoğlu,Cumartesi Anneleri eylemlerinde “Devleti yönetenlere soruyorum oğlumunkemiklerini bana vermeden nasıl barış yapacaksınız?” diye soruyordu.

 

»Ziyneti Türkoğlu: 1 Nisan 1996 tarihinde Edirne’denİstanbul’daki evine dönmek üzere yola çıkan ve kendisinden bir daha haberalınamayan Talat Türkoğlu’nun annesi Ziyneti Türkoğlu da oğlunun kemiklerini bulamadanhayata gözlerini yuman Cumartesi Anneleri’nden.

 

»Fincan Bilgili: 12 Eylül 1994’te gözaltında kaybedilenKenan Bilgin’in annesi Fincan Bilgin ise, “Kenan’a bir şey olmamıştır, bir günçıkıp gelir” umudunu hiç yitirmedi. Bilgin’in de diğer anneler gibi ömrü oğlunubulmaya yetmedi.

 

»Asiye Karakoç: Rıdvan Karakoç’un annesi Asiye Karakoç,oğlunun faillerinin yargılandığını göremeden 7 Aralık 2016’de yaşamını yitirdi.

 

»Hediye Coşkun: Abdurrahman Coşkun’un annesi Hediye Coşkun,80 yaşındayken 18 Mayıs 2017 tarihinde yaşamını yitirdi. Yaşamını yitirmedenönce anne Coşkun, “Artık barış olsun. Ben ağlamışım, kimse ağlamasın” diyeseslenmişti.

500

Hava Durumu ANKARA

Yeni anket?

Oyunuz Gönderilmiştir
Ankete Katıl