CHP'nin oyları hangi partiye gitti?


CHP’nin Parti Meclisi (PM) toplantısında 24 Haziran seçim sonuçları ele alındı...

01.09.2018 14:28

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu başkanlığında çarşambagünü toplanan Parti Meclisi’nde, siyasi analist Mehmet Günal Ölçer ve ekibi 24Haziran seçimlerinin sonuçları hakkında sunum yaptı.

 

MHP’DEN İYİ PARTİ’YE 7.9 OY GİTTİ

Edinilen bilgiye göre, 24 Haziran seçimleri hem Türkiye, hemde il, ilçe ve mahalle bazında değerlendirildi; partiler arası oy geçişleridikkat çekti. Buna göre AK Parti’nin 1 Kasım 2015 seçimlerinde yüzde 49.3 olanoyu 24 Haziran’da yüzde 42.3’e düşmüştü. AK Parti’nin kaybettiği yüzde 7.1’likoyun MHP’ye gittiği ifade edildi.

 

MHP ise daha önceki seçimlerde oy veren seçmenin sadeceyüzde 4.1’ini koruyabildi. Daha önceki seçimlerde MHP’ye oy veren seçmenlerdenyüzde 7.9’u İYİ Parti’ye oy verdi.

 

İYİ Parti’ye oy veren seçmenler MHP’lilerle sınırlı kalmadı.CHP’den de İYİ Parti’ye yüzde 2.2 oy geçtiği dikkat çekti.

 

CHP, 1 Kasım 2015’te yüzde 25.6 oranında oy almıştı. 24Haziran’da oyları yüzde 22.8’e geriledi. Yapılan algoritma çalışmasında CHPoylarının yüzde 2.2’si İYİ Parti’ye geçerken, daha önce CHP’ye oy vermesinerağmen HDP’ye oy veren seçmen oranı yüzde 0.5 çıktı. HDP ise oylarını yüzde10.5’ten yüzde 11.5’e yükseltti.

 

HDP, yüzde 1’lik oy artışının yarısını CHP’den yarısını dadaha öncesi seçimlerde bağımsız adayları destekleyen seçmenlerden aldı.

 

EN BAŞARILI İL KIRŞEHİR

Özellikle İzmir ve İstanbul’da genç seçmenin CHP’yeyöneldiği saptanırken, oy oranı artan ve azalan il ve ilçeler de belirlendi. Busaptama yapılırken sadece oy artışı değil farklı kriterler kullanıldı. Bunagöre sırasıyla Kırşehir’in Boztepe, Elazığ’ın Maden, Kahramanmaraş’ınÇağlayancerit ve Kırşehir’in Mucur ilçeleri CHP’nin en başarılı olduğu ilçelerolarak öne çıktı. En başarılı il Kırşehir, başarısız iller ise Şırnak, Hakkârive Iğdır oldu. Yapılan sıralamada İzmir en başarılı 13., İstanbul 19. ve Ankara30. sırada yer aldı.

 

PARTİ YÖNETİMİNDEN İTTİFAK RAPORU

Seçim sonuçlarına ilişkin bir başka çalışmayı da CHPyönetimi yaptı. CHP yönetiminin ilk kez uygulanan ittifak sisteminin oydağılımını anlatabilmek için hazırladığı ‘24 Haziran Seçim Sonuçlarına GöreOlası Senaryolar’ raporu önümüzdeki haftalarda yapılacak Parti Meclisitoplantısında sunulacak. Hazırlanan rapora göre 24 Haziran genel seçimindesiyasi partiler ittifakı olmasaydı; AK Parti 320, CHP 148, HDP 75, MHP ise 57milletvekili çıkartacaktı. İYİ Parti, SP ve DP’nin baraj altında kalacağı içinhiçbir seçim bölgesinde milletvekili çıkaramayacağı belirtilen raporda,ittifakın olmadığı senaryodan en fazla yararlanacak partinin AK Parti olacağınadikkat çekildi.

 

Kapatby ReklamStore

SP KATILMASA NE OLURDU?

CHP yönetiminin raporuna göre SP’nin ‘Millet İttifakı’nakatılmaması durumunda AK Parti 302, CHP 141, HDP 67, MHP 50 ve İYİ Parti ise 40milletvekili çıkartacaktı. Bu senaryoda sekiz bölgede ‘Millet İttifakı’nınaldığı birer milletvekilinin Cumhur İttifakı’na geçeceği belirtilerek, CHP’ninBartın, Yozgat ve Şanlıurfa’da vekil çıkartamayacağı, Muğla ve Samsun’damilletvekili sayısının birer düşeceği vurgulandı. Raporda, SP’nin Milletİttifakı’na dahil olması sonucunda AK Parti’nin tek başına iktidar olma şansınıkaybettiği kaydedildi.

 

HDP BARAJA TAKILSA DAĞILIM NE OLURDU?

Raporda HDP’nin barajı aşamaması halinde AK Parti’nin 343,CHP’nin 156, MHP’nin 51, İYİ Parti’nin 48, SP’nin 1 milletvekili çıkacarağı vebir de bağımsız milletvekili olacağı belirtildi. HDP’nin baraj altında kalmasıhalinde bu durumdan en fazla AK Parti’nin avantajlı çıkacağı, SP’nin diğerittifak partilerinden daha fazla oy aldığı tek il olan Batman’da 1 milletvekiliçıkaracağı, Hür Dava Partisi eski genel başkanı Zekeriya Yapıcıoğlu’nun dabağımsız olarak Meclis’e gireceği ifade edildi.

624

Cumartesi Anneleri; “701. Haftamızda yine Galatasaray’da olacağız” Gündem

Cumartesi Anneleri; “701. Haftamızda yine Galatasaray’da olacağız”

Cumartesi Anneleri/İnsanları ve İHD Komisyonu,”Güvenlik güçlerinin işlediği suçlarda gerçeğin gizli tutulması, bu suçların faillerinin cezasızlık zırhıyla korunması yalnız mağdurların sorunu değil, temel bir hukuk ve demokrasi sorunudur” dedi.

Kılıçdaroğlu: “Adaletsiz ve şiddet dolu bir dünya…” Politika

Kılıçdaroğlu: “Adaletsiz ve şiddet dolu bir dünya…”

CHP Genel Başkanı Kemal kılıçdaroğlu 1 Eylül Barış günü dolayısıyla bir yazı kaleme aldı. Kılıçdaroğlu, “İnsanlık her büyük savaştan sonra “Bir daha asla!” der ama maalesef savaşlar yine devam eder. Üstelik insanlık hayat kaynağı olan, yaşamı mümkün kılan doğaya karşı da savaş veriyor. Doğayı hoyratça tahrip ederek kendi yıkımının koşullarını oluşturuyor” ifadesini kullandı.

Demirtaş’ın kaleminde ‘Dünya Barış Günü’ Politika

Demirtaş’ın kaleminde ‘Dünya Barış Günü’

HDP eski Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, 1 Eylül Dünya Barış gününe özel hazırlanan ‘Barış Zamanı’ başlıklı için yazı kaleme aldı. Demirtaş, yazısında “Savaşın ve kanın hiç terk etmediği Ortadoğu bölgesi bugün 3. Dünya Savaşı’na doğru gidişin merkezlerinden birisi konumundadır” değerlendirmesinde bulundu.

Ortadoğu'da Dengeleri Değiştirecek Görüşme! Dünya

Ortadoğu'da Dengeleri Değiştirecek Görüşme!

SURİYE 'de iç savaş devam ederken kendi menfaatleri doğrultusunda terör örgütlerine açık bir şekilde destek veren Amerika, Esad yönetimiyle gizlice masaya oturdu. Esad'ın ülkeden ayrılmasını istediği Amerikalılar 3 şart sundu.

Hava Durumu ANKARA

Yeni anket?

Oyunuz Gönderilmiştir
Ankete Katıl