ABD ile 1 değil 8 derdimiz var


9 kişilik heyetin ne yapacağı merak konusu… Dışişleri Bakan Yardımcısı Önal’ın başkanlığındaki heyet, başta Brunson krizi olmak üzere bir dizi sorunu çözmek için ABD’ye gitti. Türk heyetini, zorlu bir müzakere süreci bekliyor.

09.08.2018 06:13

Türkiye ile ABD arasında, Washington yönetiminin iki bakanayaptırım uygulamasına kadar varan krizi/krizleri çözmek üzere 9 kişilik birTürk heyeti ABD'ye gitti. Dışişleri Bakan Yardımcısı Sedat Önal'ın başkanlığındakiheyette, Hazine ve Maliye Bakanlığı ile Adalet Bakanlığı'ndan da yetkililerbulunuyor. Ancak ABD ile ilişkilerde yaşanan kriz sayısı çok fazla olduğundan,Türk heyetini Washington'da çok zor bir müzakere süreci bekliyor. İşte ABDDışişleri Bakan Yardımcısı John Sullivan ile görüşecek heyetin çantasındakikonular:

 

– TUTUKLU ABD VATANDAŞLARI: 15 Temmuz sonrasında ilan edilenOHAL kapsamında tutuklananlar arasında ABD vatandaşları, çifte vatandaşlar veABD Konsolosluğu'nda çalışan iki Türk vatandaşı da bulunuyor. Papaz AndrewBrunson'ın halen ev hapsinde olmasını “kabul edilemez” olarak nitelendiren ABDyönetimi, Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Nauert aracılığıyla el artırdı. Nauert,sadece Brunson'ın değil, Türkiye'de tutuklu tüm ABD vatandaşları ile konsoloslukgörevlilerinin de salıverilmesini masaya “şart” olarak koydu.

 

– 2 BAKANA YAPTIRIM: Brunson krizi çerçevesinde ABD,İçişleri Bakanı Soylu ve Adalet Bakanı Gül'ü, yaptırım listesine aldı.

 

– GÜMRÜK VERGİLERİ: ABD'nin tüm dünyadan aldığı ithal çelikve alüminyuma sırasıyla yüzde 25 ve yüzde 10 gümrük tarifesi uygulanmasıkararının ardından, Türkiye de ABD'den ithal ettiği 22 ürüne yaklaşık 260milyon dolarlık gümrük vergisi koyacağını resmen Dünya Ticaret Örgütü'nebildirmişti. ABD bunun üzerine, Türkiye'yi ‘tercihli ticaret Sistemi’ndençıkarabileceğinin işaretini verdi. ABD Ticaret Bakanlığı, Türkiye'den gümrüksüzgelen malların incelemeye alındığını, bunların yıllık gümrük vergisi değerinin1.6 milyar dolar olduğunu resmen açıkladı.

 

 

– HALKBANK KRİZİ: Halkbank eski Genel Müdür Yardımcısı HakanAtilla'nın New York'ta yargılanıp hapis cezasına çarptırıldığı davanın ardındangözler, ABD Hazine Bakanlığı'nın Halkbank'a çıkaracağı, milyar dolarlarlaanılan para cezasının ne zaman verileceğini ve tam rakamının ne olacağınakilitlenmiş durumda. ABD'ye giden heyet, bu para cezasının olabildiğince azolması için çaba harcayacak.

 

– F-35 KRİZİ:  ABDKongresi'nden Türkiye'nin projenin başından beri içinde olduğu F-35 savaşuçakları konusunda yaptırım kararı çıktı. Kongre kararında, hem ABDvatandaşlarının tutuklanmaları, hem de Rusya'dan alınacak S-400 füzelerikonusunda Trump yönetiminden rapor isteniyor. Raporlar tatmin edici oluncayakadar da, F-35'lerin Türkiye'ye gönderilmesinin durdurulması kararda yer alıyor.

 

– ULUSLARARASI KURULUŞLARDA YAPTIRIM: ABD Kongresi IMF,Dünya Bankası gibi kuruluşların Türkiye ile olan her türlü proje, eğitim, krediişbirliğini durdurmasını istiyor.

 

– İRAN'A YAPTIRIM: ABD'nin İran'a yaptırımlarının ilk bölümü bu hafta başladı. AncakTürkiye'yi asıl etkileyecek olan, ABD'nin İran'dan doğalgaz ve petrol alanındaişbirliği yapan yabancı şirketlere de yaptırım uygulama kararı, kasım ayındayürürlüğe girecek. ABD, İran'a daha önce uyguladığı yaptırımlarında, komşu ülkesıfatıyla Türkiye’ye ayrıcalık uygulamıştı. Ancak Washington kasımda başlayacakolan yaptırımlarda, Türkiye'ye ayrıcalık vermeyeceğini açıkladı.

 

– SURİYE: ABD, Türkiye'nin itirazlarını dikkate alarak PKKkontrolündeki Menbiç'in dış sınırlarında TSK'nın devriye gezmesine yeşil ışıkyakmıştı. Ancak Menbiç merkezindeki PKK kontrolü konusunda adım atılmadı.

 

97

Hava Durumu ANKARA

Yeni anket?

Oyunuz Gönderilmiştir
Ankete Katıl